przebaczenie pojednanie

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie. Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: "Żałuję tego», przebacz mu”. Apostołowie prosili Pana: „Przymnóż nam wiary”. Pan rzekł: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: "Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze», a byłaby wam posłuszna” (Łk 17, 1-6).

* * *
Zgorszenia w kościele były, są i będą. Nie piszę tego, aby tę rzeczywistość bagatelizować. Bezsprzecznie wyrządza wiele zła. Wydawać by się jednak mogło, że właśnie zgorszenia przysparzają wspólnocie Kościoła największych ran, sieją największe zło o czym przypomniał nam ostatnio choćby głośny film "Kler". Sądzę, że jest jeszcze coś gorszego. Jest nim brak chęci przebaczenia. Zarówno temu, kto już odkrył, że ucznił coś złego i zrozumiał swoją winę, jak i temu, kto jeszcze do tego nie doszedł. Wszyscy jesteśmy słabi i upadamy. Czasem jesteśmy powodem do zbudowania, a czasem do zgorszenia. Bo każdy z nas ma coś ze świętego i ze świni zarazem. Największym dramatem jest to, że tę świńskość próbujemy w sobie ukryć, zamieść pod dywan, udać, że jej nie ma. Nazywa się to nie inaczej jak obłuda. Bo przecież każdy z nas rzuca cień, tym ciemniejszy im mocniej świeci słońce. Wydaje się, że jednak brak przebaczenia jest właśnie tym, co wyrządza nam największą szkodę. Przebaczyć znaczy stać się podobnym do Boga, naśladować Go. To znaczy przekroczyć siebie i swoje "sprawiedliwe" wyobrażenie o miłości. Przebaczyć, to dać drugiemu więcej miłości niż to, na ile naszym zdaniem zasługuje. Ileż razy zawstydzają mnie słowa Jezusa z krzyża: "Ojcze, przebacz im bo nie wiedzą co czynią". A przecież ja nie cierpię tak, jak cierpiał Jezus.

I pamiętajmy, że tak samo jak my przebaczamy, tak samo, przebaczy nam Bóg.

Cytat

Nauczenie się dojrzałej miłości wobec samego siebie okazuje się jedyną drogą życia, na której człowiek może rzeczywiście się rozwinąć i najpełniej zrealizować własne powołanie zgodnie z Bożym zamysłem. To właśnie trwanie w miłości oraz obejmowanie nią nie tylko innych ludzi ale także samego siebie daje największą siłę, cierpliwość, nadzieję, wytrwałość w pracy nad sobą, w pokonywaniu trudności i kroczeniu drogą świętości.

ks. Marek Dziewiecki

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem