sludzy-nieuzyteczni

Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać (Łk 17,7-10).

* * *

Wielką troską Ignacego Loyoli było mieć we wszystkim „dobrą intencję" czyli inaczej, „czystą intencję". Odzwierciedleniem tego są słowa Konstytucji Zakonu, w których poucza nas Jezuitów: „Niech się wszyscy starają mieć czystą intencję nie tylko co do stanu swego życia, ale także co do wszystkich poszczególnych spraw, zawsze to w nich mając szczerze na oku, aby służyć i podobać się Dobroci Bożej raczej dla Niej Samej oraz dla miłości i niezrównanych dobrodziejstw, którymi nas uprzedziła, niż dla bojaźni kar lub nadziei nagrody, choć i tymi pobudkami wspierać się powinni. Trzeba ich też często zachęcać, aby we wszystkim szukali Boga, uwalniając się w miarę możności z miłości wszelkich stworzeń, tak by całą miłość przenieść na ich Stwórcę, Jego miłując we wszystkich stworzeniach, a wszystkie stworzenia w Nim według najświętszej i Boskiej Jego woli" (Konstytucje [288] 26).

I o takim duchu bezinteresowności, czystej intencji, szukania nagrody w Bogu mówi dzisiaj do nas Jezus: mamy być sługami nieużytecznymi, to znaczy takimi, którzy nie będą szukać pożytku z tego, co robią. To jest właściwe tłumaczenie Ewangelii. Nie będą szukać pożytku w nagrodzie innej, jak sama posługa dla Boga. Jedyną nagrodą, która nas buduje ma być miłość, która jest owocem tej posługi.

Bezinteresowność czyli nie szukanie zapłaty ma wiele imion: gościnność, zdolność do dzielenia się swoim czasem, dobrami materialnymi, uwagą, wysłuchaniem drugiego człowieka, wsparciem go w chwilach trudności i kryzysów. Jest też bezinteresowność na modlitwie: nie szukam innej zapłaty jak ta, którą jest przebywanie z Bogiem. Nie muszę niczego załatwiać, nic rozwiązywać. Po prostu jestem.

Niech św. Ignacy umacnia w nas ducha bezinteresowności czyli czystej miłości Boga i człowieka. Prośmy o to słowami jego modlitwy:

Słowo Odwieczne, Jednorodzony Synu Boży,
proszę Cię, naucz mnie służyć Ci tak,
jak tego Jesteś godzien.
Naucz mnie dawać, a nie liczyć,
walczyć, a na rany nie zważać,
pracować, a nie szukać spoczynku,
ofiarować się, a nie szukać nagrody innej
prócz poczucia, że spełniam
Twoją Najświętszą wolę. Amen

Cytat

Za każdym szlachetnym życiem kryją się zasady, które je ukształtowały.

Georg H. Lorimer

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem