teresa-enedykta-od-krzyza

Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: "Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!" Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!" Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was". Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny (Mt 25,1-13).

 

* * *

Nie sztuką jest zabrać ze sobą lampy. Sztuką jest mieć lampy i to, co pozwala im świecić. Nie sztuką jest wyjechać na wakacje. Sztuką jest nie tylko znaleźć wolny czas, ale i do tego wyjazdu się przygotować – zabrać ze sobą to, co pozwoli nam lepiej odpocząć. Nie sztuką jest wybrać się na kilkudniowe rekolekcje w milczeniu do domu rekolekcyjnego. Sztuką jest zachować owoce rekolekcji pośród codzienności. Chociażby trwając wiernie na modlitwie.

Jezus wzywa nas w dzisiejszej Ewangelii nie tyle do podejmowania jednorazowych akcji - czuwania na oblubieńca na wzór dziesięciu panien. Zaprasza nas do zmiany stylu życia, w którym uważność stanie się postawą, a nie pozostanie w sferze jednorazowych akcji. Przypomina nam o tym patronka dzisiejszego dnia św. Teresa Benedykta od Krzyża, karmelitanka. W chwili największej próby przebywając w obozie koncentracyjnym zachowała tę samą wierność i miłość do Boga i drugiego człowieka jaką miała na wolności. Zabrała ze sobą oliwę miłości. Jej lampa płonęła i rozświetlała mroki człowieczeństwa skąpanego w nienawiści i lęku okresu II Wojny Światowej. Każdy z nas został wyposażony w lampę – jest nią skarb wiary we wspólnocie Kościoła. Ale od naszych codziennych decyzji zależy to, czy będziemy ją zasilać oliwą cierpliwości, miłości i wytrwałości w dobrym.

 

Tagi: Święto, Święta Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica, męczennica, patronka Europy, Europa

Cytat

Asceza nie prowadzi do świętości. Raczej jest wynikiem świętości. Co najwyżej może prowadzić do nerwicy.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem