luk-tecza

Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię. Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego jestestwa (Rdz 9,8-15).

* * *

W religiach pierwotnych wierzono, że niewłaściwe zachowanie człowieka może sprowadzić nań gniew i karę ze strony bóstw władających światem. Księga Rodzaju przekazuje Dobrą Nowinę o Bogu, który widząc grzech człowieka nie wycofuje swojego błogosławieństwa. Wręcz przeciwnie, potwierdza je, o czym czytamy w wierszu 7: "Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się, zaludniając ziemię i czyńcie ją sobie poddaną". W przymierzu, które zawiera z Noe, a przez niego z całą ludzkością, wyraża obietnicę, że nawet jeśli człowiek będzie grzeszył, Bóg nigdy nie użyje wobec niego przemocy. Symbolicznym wyrazem tego jest położenie łuku tęczy na obłokach. Można ten znak odczytać jako obraz Boga-Wojownika, który zawiesza, odkłada swój łuk wojenny. Narzędziem przemiany człowieka jest przebaczenie i miłosierdzie, które zostanie objawione w pełni w osobie Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Cytat

Kto świadomie i na swój niepowtarzalny sposób udaje się w drogę do Boga, ten czyni to również dla swoich bliźnich.

Guido Kreppold

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem