Wielki Piątek

Na krzyżach wokół Jezusa wisi dwóch łotrów. Można ten obraz uznać za obraz całej ludzkości dźwigającej swój krzyże. Jedni dźwigają go i przyjmują jako okazję do nawrócenia. Inni doświadczając cierpienia stają się jeszcze bardziej zapiekli i zatwardziali wobec Jezusa.

Jeden z moich współbraci podzielił się ze mną swoimi przemyśleniami: "Odkryłem, że jeśli ktoś zapiera się, że zabił Jezusa nie może osiągnąć zbawienia. Bo przecież zbawienie jest dla grzeszników, dla tych, którzy swoim grzechem zabili Jezusa. I tylko ci, którzy to rozpoznają, za to żałują i chcą się nawrócić, tylko tacy mogą zostać zbawieni". Przez długi czas nie umiałem się przyznać do tego, że także mój grzech doprowadził do śmierci Jezusa. Dziś to wiem i to czuję. Nie prowadzi mnie to bynajmniej do udręki i odrzucenia siebie. Nie! Prowadzi mnie to do zachwytu Twoją miłością Jezu, Twoim przebaczeniem. Bo przecież kochasz tego, który także przyłożył rękę do Twej męki i śmierci. Czy może istnieć większa miłość?

* * *

Wielka Sobota

Jeszcze kilka godzin i grób Jezusa okaże się pusty. Wszyscy wiemy, że nie odnaleziono ciała Jezusa w grobie. Cały świat o tym wie. Ale też każdy ma swoją interpretację. To, co robisz, jak żyjesz, jak się odnosisz do innych, do Boga, do siebie, jednym słowem Twoje świadectwo życia może świadczyć na korzyść interpretacji, że to uczniowie wykradli ciało Jezusa. Jeśli jednak kochasz, jesteś cierpliwy, nie stoisz milcząco, gdy dzieje się zło, gdy jesteś gotów tracić swoje życie - wtedy całym sobą przekazujesz światu, że Jezus naprawdę żyje, zmartwychwstał i dlatego grób jest pusty. To Ty masz wpływ na to, jak inni zinterpretują fakt pustego grobu.

***

Niedziela Zmartwychwstania

W tym miejscu chcę Ci złożyć życzenia. Niech mottem dla nich będzie to zdjęcie oraz słowa Jezusa.

 

 

Jako obrazek wybrałem zdjęcie zrobione przez Roberta (było o nim głośno w mediach), który samodzielnie wysłał na wysokość 35 km nad Ziemię balon meteorologiczny. Dołączył aparat cyfrowy, GPS i w ten oto... prosty sposób zobaczył jak wygląda Ziemia z góry. NIe dał się przekonać, że takimi sprawami zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane grupy ludzi z NASA. Dołączam to zdjęcie, ponieważ jest dla mnie symbolem dwóch rzeczy. Po pierwsze faktu, że możemy uczynić więcej niż nam się to wydaje. Po drugie, jest dla mnie wyzwaniem abym umiał też żyć codziennością i zwyczajnością. Każdy z nas zna akcje podobne do wyczynu Roberta. Dla mnie wielkim wyzwaniem jest codzienność i zwyczajność, nie uleganie fali nadzwyczajności. W tym zdjęciu łączą się dla mnie oba wymiary: czynienie wielkich rzeczy, gdy można je czynić i życie codziennością i zwyczajnością w pokoju serca, które czasem może być trudniejsze niż wysłanie aparatu cyfrowengo na orbitę okołoziemską.

A słowa Jezusa? Jezus przez swe Zmartwychwstanie czyni mnie nowym człowiekiem. Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia - czy będą to wielkie wyczyny, czy też wielkie małe codzienne zwycięstwa nad sobą.

I tego też życzę Tobie. Błogosławionych Świąt!