przyjac slowo lidia

Odbiwszy od lądu w Troadzie, popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolu, stamtąd zaś do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest rzymską kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie – jak sądziliśmy – było miejsce modlitwy. I usiadłszy, rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. Przysłuchiwała się nam też pewna „bojąca się Boga” kobieta z miasta Tiatyry, imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła. Kiedy została ochrzczona razem ze swym domem, zwróciła się z prośbą: "Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu, przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim". I wymogła to na nas (Dz 16, 11-15).

* * *

Dzisiejsze pierwsze czytanie jest niejako opisem naszej rzeczywistości. Może najpierw spojrzeć na nasze życie jak na… Dzieje Apostolskie. Czy kiedykolwiek tak myślałem/am o swoim życiu? A jeśli nie, to dlaczego? Jak dziś myślę o swoim życiu? Jakim zwrotem bym je określił?

Dalej widzimy św. Pawła i Tymoteusza. Są w drodze i zatrzymują się w Filippi, gdzie spędzili kilka dni. Każdy z nas potrzebuje zatrzymania. Nabrania dystansu. Nie można być ciągle w drodze. W ciągłym zabieganiu nawet o dobre i pożyteczne rzeczy jest potrzebna przerwa, odpoczynek, czas dla siebie i dla Boga. I takim czasem mają być te rekolekcje.

Dalej widzimy obraz pewnej kobiety, która się przysłuchuje. To znany obraz, widzieliśmy go już w innej konfiguracji: Maria, która siedzi u stóp Jezusa i przysłuchuje się Jego słowom. Teraz widzimy Lidię, która jest kobietą czynu – zajmuje się handlem purpurą, jest zamożną kobietą – i słucha Pawła i Tymoteusza.

W osobie Lidii dostrzegamy harmonię dwóch elementów: Marty i Marii. Działania i kontemplacji. To bardzo bliskie duchowości św. Ignacego, o którym mawiano, że był zarówno człowiekiem kontemplacji jak i aktywnej służby.

Niejako potwierdzeniem tego, że Lidia jest aktywną kobietą jest ogólna charakterystyka kobiet, które noszą to imię. Mówi się, że Lidia to kobieta silna i pracowita, ciągle czymś zajęta. Nie przerażają jej trudności. Świetnie sobie radzi z różnymi przeciwnościami. A więc to osoba czynu – jak Marta. Ale również osoba, która ceni sobie harmonię i wewnętrzny pokój – jak Maria. A przede wszystkim umie słuchać.

Wiemy, że jej dom stał się ośrodkiem życia chrześcijańskiego i dał początek powstającej w Filippi wspólnocie chrześcijan. W tym stwierdzeniu dotykamy niejako sedna rekolekcji: przyjąć słowo Boże, posmakować je, zrobić mu miejsce w swoim sercu. A wtedy ono poprowadzi nas dalej: przez nasze codzienne trudności i radości, przez problemy i smutki, przez czas aktywności i prac i sprawi, że zapuści w nas korzenie i wyda owoce w naszej codzienności tak, jak stało się to w przypadku Lidii.

Pierwszym owocem jest gościnność wobec Pawła i Tymoteusza. To symbol gościnności i otwarcia na samego Jezusa, który mówił do apostołów: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje” (Mt 10, 40).

Wejdźmy w czas tych rekolekcji z otwartością na to, co Bóg nam tu przygotował. W postawie wiary, że Słowo może być naszym duchowym i prawdziwym pokarmem. W postawie wiary, że sam Bóg zaprosił nas tu na rekolekcje i pragnie osobiście spotkać się z nami.

Cytat

Wskazówką tego, że rzeczywiście się nawracasz jest codzienne podejmowanie współpracy z łaską Bożą, która uzdalnia Cię do kochania wszystkich ludzi bez wyjątku. Nienawrócony „kocha" tylko tych, którzy odwzajemniają jego uczucie lub przynajmniej są wobec niego życzliwi.

DM

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem