W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: "Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka".Odpowiedzieli uczniowie: "Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?" Zapytał ich: "Ile macie chlebów?" Odpowiedzieli: "Siedem". I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać. Jedli do syta, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił. Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty (Mk 8, 1-10).

 

* * *

Odnoszę wrażenie jakby Wspólnota Kościoła toczyła w sobie wewnętrzny spór o wybór właściwej teologii. Z jednej strony mamy tę przekazaną nam przez Jezusa choćby w dzisiejszej Ewangelii: jest to teologia rozdawania pokarmu tym, którzy nic nie mają, a trwają przy Jezusie. Możemy ją nazwać teologią obdarowania. Z drugiej strony mamy niezwykle silną teologię zasługiwania: mogę dostać coś od Boga, jeśli... zasłużę. Tak się jakoś złożyło, że dziś w hymnie z jutrzni ze wspomnienia św. Scholastyki aż zakłuło mnie w oczy: Już jedno z Panem stanowisz, I tobą cieszy się niebo, Bo zasłużyłaś przez czystość, By Oblubieniec cię wybrał. I tak właśnie często myślimy: Bóg mnie wybierze, jeśli ja wcześniej zasłużę. Na co zasłużył Dobry Łotr? Na nic! Po ludzku powinien być skreślony. Na co zasłużył młodszy syn z przypowieści o Synu Marnotrawnym? Na co zasłużył św. Piotr, który trzykrotnie zaparł się swego Mistrza? Na co ja mogę zasłużyć? Na nic! Nie da się na nic zasłużyć w relacji do Boga. Można jedynie przyjąć to, co On mi przygotował.

Cytat

Nie istnieje droga na skróty do miejsca, do którego dojść warto.

Claude Monet

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 220 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem