rodzina

Piotr powiedział do Jezusa: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Jezus odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. Lecz wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi (Mk 10,28-31).

* * *

Jezus przypomina nam dziś, że związanie się z Nim i wybranie drogi przez życie w zażyłości z Nim przemienia nas wewnętrznie. To, co wcześniej było dla nas jedynym wyobrażeniem domu - fizyczne miejsce, gdzie moglibyśmy mieszkać i chronić się przestaje być jedynym domem. Może nawet tym najważniejszym. Odnajdujemy nowy dom - nasze serce, w którym na stałe mieszka Jezus. Miejsce, gdzie możemy się nieustannie chronić, by przebywać z najlepszym Przyjacielem.

Podobnej przemianie ulegają nasze relacje z innymi. "Oni" przestają być anonimowi, obcy czy wręcz wrodzy. Patrząc oczyma Jezusa nawet na obcych ludzi zaczynamy w nich dostrzegać nasze siostry i braci. Uczymy się z pokorą przyjmować pomoc od matek - innych dorosłych. Uczymy się udzielać pomocy naszym dzieciom - ludziom, z którymi możemy podzielić się materialnie, duchowo czy po prostu tak zwyczajnie po ludzku.

I jeszcze jedno: "wśród prześladowań". Życie nie jest sielanką i nie ma nią być. Jest miejscem zmagania się ze sobą, z przeciwnościami, także z innymi. Jezus mówi otwarcie o prześladowaniach. Często czuję się zawstydzony porównując moje prześladowania choćby z prześladowaniami jakie cierpią moi bracia i siostry w krajach, gdzie zabija się lub prześladuje chrześcijan. Może warto spojrzeć na swoje prześladowania jako pewną tajemnicę, która ostatecznie ma nas doprowadzić do świętości: "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty".

Cytat

Miłość daje siłę, by postępować tak, jak należy. Nawet jeśli jest to bardzo trudne.

Richard Paul Evans, "Obiecaj mi"

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem