ignacy2

Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: "Oto Baranek Boży". Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: "Czego szukacie?" Oni powiedzieli do Niego: "Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?" Odpowiedział im: "Chodźcie, a zobaczycie". Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej (J 1, 35-39).

* * *

Dzisiejsza Ewangelia zawiera w sobie trzy punkty charakterystyczne dla duchowości św. Ignacego.

1. Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami. Aby spotkać Jezusa trzeba się zatrzymać. Symbolem tego jest nieruchoma postawa Jana Chrzciciel i jego uczniów. Ileż potrafimy dostrzec wokół siebie i w sobie, gdy odważymy się zatrzymać. Gdy przestaniemy biec, gdy przyjmiemy pewną bierność. Zatrzymać się, by usłyszeć Boga. By zobaczyć Go w tym, co mnie otacza. W sobie.

2. Uczniowie usłyszeli. Gdy się zatrzymamy możemy usłyszeć. Możemy usłyszeć to, co mówi drugi człowiek i to, co mówi Bóg. Usłyszeć pytania, które rozbrzmiewają w moim wnętrzu, a które być może od dłuższego czasu lekceważę. Nawrócenie św. Ignacego rozpoczęło się od pytań, które usłyszał w swoim wnętrzu: „Co by to było, gdybym zrobił to, co św. Franciszek albo co zrobił św. Dominik?". Jakie pytania rozbrzmiewają w Twoim wnętrzu? Czy masz odwagę szukać odpowiedzi u Boga?

3. Poszli więc i zobaczyli. Pójść za Jezusem znaczy dać Mu się poprowadzić. Zobaczyć, gdzie mieszka i pozostać u Niego. Jezus mieszka w Twoim sercu. Prowadzi Cię do przyjęcia Jego bezwarunkowej miłości. Zobacz jaka jest droga, na której obecnie jesteś? Czy jest to droga wiodąca do spotkania z Nim, z drugim człowiekiem i ze sobą samym? Czy jest to droga coraz większej miłości i akceptacji siebie i drugiego człowieka?

Streszczeniem duchowości św. Ignacego jest Jego modlitwa, w której całkowicie powierza się Bogu i daje się Mu poprowadzić. Niech jej słowa rozbrzmiewają w naszym sercu:

Zabierz, Panie i przyjmij
całą wolność moją,
pamięć moją i rozum,
i wolę mą całą,
cokolwiek mam i posiadam.
Ty mi to wszystko dałeś -
Tobie to, Panie oddaję.
Twoje jest wszystko.
Rozporządzaj tym w pełni
wedle swojej woli.
Daj mi jedynie
miłość twą i łaskę,
albowiem to mi wystarcza. Amen.

Cytat

Czy Twoja obecność na ziemi przyczynia się do tego, że ludzkość dokonuje postępu, czy może robi krok wstecz?

Michael A. Adamase, Psychiatra Boga

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 545 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem