cuda

Jezus przyszedłszy do swego rodzinnego miasta, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko? I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony. I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa (Mt 13,54-58).

* * *

1. Duchowość, którą żyjemy jest autentyczna jeśli prowadzi do stawiania sobie pytań. Ale nie byle jakich pytań. Przede wszystkim pytań dotyczących samych siebie, swojego życia i jego stylu w świetle życia Jezusa. Widzimy Jezusa, który naucza w synagodze. Jednak ci, którzy Go słuchają nie umieją skupić się na przekazie Jezusa, na pytaniach, które mają sobie postawić odnośnie własnego życia. Odwracają kota ogonem i pytają się o autorytet Jezusa: „Skąd ma to wszystko?". Pytania, które stawiają podważają Jego autorytet, deprecjonują Go. Na pytania, które stawiają udzielają sobie sami odpowiedzi. To wielka pokusa, aby na pytania, które się w nas rodzą dać sobie samemu odpowiedź. Nawet pobożną, ale wynikającą tylko z naszego ludzkiego myślenia.

Droga nawrócenia, droga Ćwiczeń duchowych to droga odważnego postawienia sobie pytań o własne życie w świetle nauczania Jezusa, z zaufaniem, że On rzeczywiście jest Mesjaszem. Wczoraj widzieliśmy uczniów Jana, którym Jezus postawił pytanie: „Czego szukacie?". Uczniowie nie podważyli autorytetu Jezusa, ale pozwolili, aby pytanie rozbrzmiało w głębi ich serca i dali się zaprowadzić Jezusowi do Jego domu.

Na początku drogi swojego nawrócenia św. Ignacy postawił sobie pytanie: „A gdybym żył jak św. Franciszek lub św. Dominik?". Gdy powraca z Ziemi Świętej wyrzucony stamtąd przez Franciszkanów z powodu swego nieroztropnego zachowania stawia sobie pytanie: „Co mam czynić?". Nie udziela sobie odpowiedzi. Czeka cierpliwie i uważnie.

2. I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa. Jezus nie dziwi się ludzkim grzechom. Jezus dziwi się niedowiarstwu ludzi. Św. Tomasz z Akwinu mówi: „coś jest cudem, kiedy dzieje się poza porządkiem wszelkiego stworzenia". Aby mogło dokonać się coś, co wykracza poza porządek stworzenia najpierw musi w człowieku dojść do przekroczenia tego, co znane, dotychczasowego „normalnego" sposobu myślenia. Jednym z takich przekroczeń jest chociażby porzucenie ludzkich zabezpieczeń i zdanie się wbrew rozumowi na Boga. Jednym z nich jest porzucenie kontroli.

Jezus nie może zdziałać cudu wśród mieszkańców Nazaretu, gdyż nie chcą oni przekroczyć tego, co im znane. Abraham w wieku 75 lat ruszył w nieznane. Izraelici wyszli z Egiptu i ruszyli w nieznane, do miejsca, które znał i wskazywał jedynie sam Bóg. Dzień po dniu. Nie znali dokładnej marszruty. Bóg mówił im każdego dnia jaką drogą mają iść. Maryja i Józef wzięli udział w spisie ludności nie wiedząc, gdzie będą nocować, kto im pomoże w trakcie rozwiązania. Trzej królowie wyruszyli w drogę idąc za gwiazdą, nie wiedząc czy przypadkiem nie zgaśnie równie gwałtownie jak się pojawiła.

A z czego Ty musisz zrezygnować, aby mogły dziać się cuda w Twoim życiu? Czego się trzymasz kurczowo? Czego nie chcesz wypuścić ze swoich rąk, z jakiego myślenia jest ci trudno zrezygnować?

--
Photo courtesy of: Martin Fish

Cytat

Ludzie nastawieni pozytywnie okazują innym, co kochają, czego pragną, do czego zmierzają, jaki system wartości wyznają. Jakże różnią się od tych, którzy potrafią komunikować tylko to, czego nienawidzą, nie lubią, czemu się sprzeciwiają i czego za żadne skarby nie zrobią.

Henry Cloud, John Townsend

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 384 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem