amfora

Jezus powiedział do swoich uczniów: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: Proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna. Mówiłem wam o tych sprawach w przypowieściach. Nadchodzi godzina, kiedy już nie będę wam mówił w przypowieściach, ale całkiem otwarcie oznajmię wam o Ojcu. W owym dniu będziecie prosić w imię moje, i nie mówię, że Ja będę musiał prosić Ojca za wami. Albowiem Ojciec sam was miłuje, bo wyście Mnie umiłowali i uwierzyli, że wyszedłem od Boga. Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca (J 16,23b-28).

* * *

Pewien wieśniak codziennie dostarczał do wioski wodę ze źródła w dwóch pękatych amforach, przytroczonych do grzbietu osła, kroczącego u jego boku. Z jednej z amfor, starej i pełnej pęknięć, podczas wędrówki wyciekała woda.
Druga, nowa i bez skazy, utrzymywała cała zawartość co do kropli. Stara, spękana amfora czuła się biedna i nieużyteczna, tym bardziej, że nowa nie przepuściła żadnej okazji, by podkreślać swoją doskonałość.
- Ja nie tracę nawet kropeleczki wody! - mówiła nowa amfora.
Pewnego ranka stara amfora zwierzyła się właścicielowi:
- Wiesz, jestem świadoma moich ograniczeń. Przeze mnie tracisz czas, trud i pieniądze. Kiedy dochodzimy do wioski, jestem w połowie pusta. Wybacz mi moją niedoskonałość i moje rany.
Następnego dnia, podczas wędrówki, właściciel zwrócił się do spękanej amfory, mówiąc:
- Popatrz na pobocze drogi.
- Jest przepiękne, pełne kwiatów.
- To dzięki tobie - odpowiedział właściciel.
- Jak to? - zdziwiła się amfora.
- To ty każdego dnia podlewasz pobocze drogi. Kupiłem paczuszkę nasion kwiatów i posiałem je wzdłuż drogi, a ty, nie wiedząc o tym, niechcący podlewasz je każdego dnia.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do nas otwarcie: Ojciec sam was miłuje! Bóg-Ojciec kocha Cię a ponadto lubi Cię! Zupełnie tak, jak ten stary wieśniak, który lubi starą popękaną amforę. Znajduje sposób, aby pokazać jej jak jest dla niego ważna: umie w niej dostrzec dobro. To, co ona uważa za swoje braki, spękania i rysy – on wykorzystuje dla dobra i piękna w świecie! Co niedziela wyznajesz, że Bóg jest wszechmogący. Czy wierzysz, że może wykorzystać Twoje pęknięcia i wady do czegoś dobrego?

Nie wiem, czy tak kiedyś patrzyłeś na serce Jezusa, ale zostało ono przebite włócznią. Pojawiło się w nim pęknięcie. I to nie przypadek, że z przebitego boku Chrystusa na krzyżu wypłynęła woda. Jest ona znakiem Bożego Miłosierdzia. Woda potrafi szukać miejsc. Ma swoją mądrość. Rozlewa się szukając miejsc, do których może dotrzeć. I dociera do głęboko ukrytych i schowanych przestrzeni właśnie przez... pęknięcia. Tymi pęknięciami są nasze słabości i grzechy. Św. Paweł wskazał na to mówiąc: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska" (Rz 5, 20). Oraz: „On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą" (2 Kor 5,21). Doskonały Jezus stał się niedoskonały! Z miłości do nas!

Łaska Ducha Świętego jest jak woda, która cierpliwie szuka miejsc, gdzie pragnie dotrzeć i wniknąć w najbardziej niedostępne i ciemne obszary naszych wnętrz. To, co po ludzku wydaje nam się jedynie przeszkodą dla Bożego działania, z perspektywy Stwórcy jest drogą do objawienia się czułej, miłosiernej i wybaczającej miłości. To strumień żywej wody przebaczenia, która obdarza nas Nowym Życiem w miłości miłosiernej, od której nic nie zdoła nas odłączyć. A w chwilach słabości i zwątpienia w moc Bożego miłosierdzia przypomina, że Kościół został zbudowany na Piotrze – skale, w której na szczęście nie zabrakło pęknięć! Bo przez nie mogło wniknąć do środka Boże przebaczenie! Piotr doświadczył tego, czego doświadczyła stara popękana amfora, a co tak pięknie opisuje Jan Paweł II: „W swoim właściwym i pełnym kształcie miłosierdzie objawia się jako dowartościowywanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku".

Bóg dziś chce dowartościować cię, ukazać ci twe piękno, podnieść cię w górę i wydobyć spod nawarstwień zła ukryte dobro, które nosisz w sobie, a którego może sam nie dostrzegasz. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych! Czy wierzysz w to?

Cytat

Ludzie nastawieni pozytywnie okazują innym, co kochają, czego pragną, do czego zmierzają, jaki system wartości wyznają. Jakże różnią się od tych, którzy potrafią komunikować tylko to, czego nienawidzą, nie lubią, czemu się sprzeciwiają i czego za żadne skarby nie zrobią.

Henry Cloud, John Townsend

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem