Po co to całe upodlenie Jezusa? Po co rzeźń, której człowiek dopuścił się wobec niewinnego Jezusa? Jaki w tym sens?

Jezus został przybity do krzyża trzema gwoździami. To gwoździe, które sami wbijamy. Pierwszy z nich to gwóźdź odrzucania innych – obmowy, wykorzystania, okłamywania. To wszystko, czym ranimy drugiego człowieka. Za tą postawą wobec innych kryje się tak naprawdę nasz stosunek do nas samych. I to jest drugi gwóźdź, który wbijamy sobie samym – gwóźdź deprecjonowania swojej wartości, niewiary, że jesteśmy kochani, że mamy swoją godność szczególnie wtedy, gdy nie osiągamy w życiu sukcesów, gdy dopadają nas choroby i nieszczęścia. Albo przeciwnie gwóźdź pobłażania sobie, uciekania w przyjemności. Jedno i drugie prowadzi do przekreślania siebie. I trzeci gwóźdź skierowany bezpośrednio przeciwko samemu Bogu: Dlaczego Boże nic nie robisz, aby na świecie było mniej zła? Dlaczego dopuszczasz do tylu nieszczęść i wypadków? To gwóźdź podważania Bożego Planu Miłości, który wymaga naszej ludzkiej współpracy. A nam często po prostu się nie chce. Bo zwyczajnie łatwiej jest atakować Boga, bliźniego czy samego siebie.

Bóg w osobie Jezusa Chrystusa przybitego trzema gwoździami odpowiada miłością. Miłością rozumianą jako troska. Jezus nie troszczył się o siebie, zatroszczył się o nas kosztem swego życia.

Pewien człowiek bardzo prosił Boga, aby mógł kiedyś zobaczyć na własne oczy niebo i piekło. Bóg przychylił się do prośby. Zaprowadził go najpierw do wielkiego pomieszczenia, gdzie w środku na ogniu stał duży kocioł z wyborną strawą. Wokół niego siedzieli ludzie z długimi łyżkami i czerpali z kotła. Wyglądali jednak strasznie żałośnie: wychudzeni, bladzi i smutni. Atmosfera była grobowa i mroźna. Łyżki bowiem miały tak długie trzonki, że wspaniałego jedzenia nie sposób było donieść do ust. Gdy przybliżali łyżki do ust ostatnie krople zupy spadały z nich. Wszyscy byli głodni, choć siedzieli tak blisko kotła z zupą. To było piekło.

Potem zaprowadził człowieka do drugiego pomieszczenia, które wyglądało podobnie jak poprzednie: w środku stał kocioł z jedzeniem, wokół niego siedzieli ludzie z długimi łyżkami. Tylko że ci byli dobrze odżywieni, zdrowi, radośni i szczęśliwi. Żaden z nich nawet nie próbował karmić siebie samego. Każdy z nich był karmiony przez osobę z naprzeciwka i jednocześnie sam karmił ją własną łyżką. To miejsce było niebem.

Jezus umarł na krzyżu 2000 lat temu stając się pokarmem dla nas. Pokazał, że miłość to troska o drugiego człowieka. Wyjście poza krąg skupiania się na sobie. Ukazał to w swojej śmierci na krzyżu. Nie dbając o własne życie dał je całkowicie, za Ciebie i za mnie, abyśmy mogli żyć. Bóg powołał Cię, abyś na wzór Jego Syna przekroczył swój lęk o siebie i umiał zatroszczyć się o drugiego człowieka. To kosztuje a czasem boli, ale ofiarowane z miłości – jak życie Jezusa na krzyżu - zostaje zwrócone. Miłość jest nieśmiertelna. Jest wieczna. Powróci do nas w darze życia na wieczność. Pierwszym, w którym to się dokonało jest właśnie Jezus. Jeśli zamiast wbijania gwoździ wybierzesz drogę miłości rozumianej jako troska o innych być może po ludzku wiele stracisz. Ale Bóg z nawiązką zwróci Ci Twoje życie. Na wieczność. A każdy Twój dobry czyn nagrodzi już tu radością, której nie może dać satysfakcja płynąca z dbania tylko o siebie. Jezus wskazał nam drogę. Możemy Mu zaufać i pójść za nim. I prośmy, aby Bóg udzielił nam odwagi, abyśmy mogli tak właśnie żyć. Amen.

Opowiadanie: Kazimierz Wójtowicz, O długich łyżkach.

Cytat

Czystość przejawia się szczególnie w przyjaźni wobec bliźniego. Przyjaźń rozwijana między osobami tej samej płci bądź różnych płci stanowi wielkie dobro dla wszystkich. Prowadzi do wspólnoty duchowej.

Katechizm Kościoła Katolickiego 2347

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem