Gdy przybył na drugi brzeg do kraju Gadareńczyków, wybiegli Mu naprzeciw dwaj opętani, którzy wyszli z grobów, bardzo dzicy, tak że nikt nie mógł przejść tą drogą. Zaczęli krzyczeć: Czego chcesz od nas, /Jezusie/, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas? A opodal nich pasła się duża trzoda świń. Złe duchy prosiły Go: Jeżeli nas wyrzucasz, to poślij nas w tę trzodę świń! Rzekł do nich: Idźcie! Wyszły więc i weszły w świnie. I naraz cała trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i zginęła w falach. Pasterze zaś uciekli i przyszedłszy do miasta rozpowiedzieli wszystko, a także zdarzenie z opętanymi. Wtedy całe miasto wyszło na spotkanie Jezusa; a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic (Mt 8,28-34).

* * *

W tej scenie ludzie reagują inaczej niż do tej pory. Do tej pory ludzie szukali Jezusa, nie dawali mu odpocząć, szli za Nim, chcieli być z Nim jak najdłużej i jak najwięcej dobra od Niego doświadczyć: zarówno uzdrowień, jak i usłyszeć słowo dające życie. W kraju Gadareńczków sytuacja ma się odwrotnie: "a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic". A więc są i tacy, którzy wolą z Jezusem nie mieć nic wspólnego. Nawet widząc, że Jezus dokonuje ewidentnego cudu: uzdrawia człowieka opętanego. Jednak ten cud ma swoją cenę. Tą ceną jest strata trzody świń, w które wstępuje zły duch.

A może i w Twoim życiu ma miejsce coś podobnego: generalnie jesteś zwolennikiem Jezusa. Może nawet za Nim idziesz, ale gdy to zaczyna Cię kosztować, wtedy Go opuszczasz, a może nawet wypraszasz ze swego życia tak, jak ludzie z dzisiejszej Ewangelii.

Pójście za Jezusem wymaga determinacji. Nie można pójść trochę. Albo za Nim idziesz, albo nie. Jezus mówi o tym wyraźnie: "Niech wasza mowa będzie: Tak - tak, nie - nie". Najważniejsze, abyś był ze sobą szczery i nie udawał, że idziesz, gdy wcale tego tak naprawdę nie robisz.

Cytat

Mądry człowiek potrafi uczyć się nawet od głupca. Głupiec nie uczy się od nikogo. Nawet od mędrca.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem