przemijanie

W Kafarnaum lud powiedział do Jezusa: Jakiego dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu. Rzekli więc do Niego: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba! Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie (J 6,30-35).

* * *

Czy to wogóle jest możliwe: nie pragnąć szczęścia tak, jak postrzega je świat? Nie pragnąć nieustannego zaspokojenia wszelkich impulsów i potrzeb. Umieć wytrzymać ze sobą, z innymi. Albo wytrwać w samotności. Lub nie chcieć ciągle czuć zadowolenia. Zgadzać się na dyskomfort, niezaspokojenie, ból, a nawet cierpienie. Nie chcieć tego wszystkiego usuwać ze swego życia...

Czy to jest możliwe? Św. Szczepan - męczennik ukazany w dzisiejszym pierwszym czytaniu pokazuje, że tak. Że można nie dać się zwyciężyć lękowi przed utratą ziemskiego życia, odrzuceniu przez innych lub cierpieniu.

Uczestniczyłem wczoraj w pogrzebie naszego współbrata śp. Jerzego Zakrzewskiego. Jego życie było właśnie świadectwem tego, że wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia. Wymownym świadectwem tego, że przez kilkadziesiąt lat można zmagać się z chorobą i nie zwariować. Że w takim stanie można chwalić, czcić i służyć Bogu... To dobrze, że święci są tak blisko nas!

Cytat

Przemoc to siła, na którą nie ma zgody, zaś naprawdę silnym mężczyzną jest ten, który nie odwołuje się do przemocy.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem