chleb

A uczniowie zapomnieli wziąć chlebów i tylko jeden mieli z sobą w łodzi. Wtedy im przykazał: Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda. Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chleba. Jezus zauważył to i rzekł im: Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł? Macie oczy, a nie widzicie; macie uszy, a nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy? Odpowiedzieli Mu: Dwanaście. A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków? Odpowiedzieli: Siedem. I rzekł im: Jeszcze nie rozumiecie? (Mk 8,14-21).

Faryzeusze i Herod to wrogowie nauczania Jezusa. To ludzie, którzy mają swój własny interes i próbują go obronić przed Jezusem, który im zagraża. Faryzeusze dzierżą władzę duchową. Mają własną wizję religijności polegającej na przestrzeganiu zasad. Nie ma w niej miejsca na Boga Dobrego Ojca. Nie ma w niej miejsca na usprawiedliwienie płynące od Boga: na bezinteresowne przebaczenie i uzdrowienie. Upatrują sens religijności w samousprawiedliwieniu płynącym z doskonałego zachowywania przykazań. Są zamknięci na Boga łaski.
Herod jest przykładem człowieka światowego zainteresowanego władzą, wpływami i przyjemnościami. Jezus jest dla niego zagrożeniem, bo prostota Jego życia i stawianie Boga na pierwszym miejscu podważa system Heroda, w którym on sam zajmuje pierwsze miejsce.

Jest jeszcze jeden człowiek, któremu trzeba się przyjrzeć. To moja własna osoba. Choć idę za Jezusem, choć próbuję wierzyć, to tak, jak uczniowie w łodzi co chwila gubię z horyzontu to, co najważniejsze: działanie Bożej łaski w moim życiu. Kiedy nie wiem, co zamierza uczynić konkretnie Bóg w moim życiu; kiedy pozostaje mi zaufać Bożej dobroci nie znając przyszłości; kiedy widzę swoje grzechy i słabości; kiedy patrząc na świat nie dostrzegam w nim Bożej obecności i działania – wtedy wzbiera we mnie kwas. Najpierw pomału: zwątpienie w Bożą dobroć, w słuszność Bożych zamiarów, w piękno i dobro mojej osoby stworzonej na obraz i podobieństwo Boże, w ukryty sens czasem grzesznych wydarzeń, których jeszcze nie rozumiem. Kwas to przeciwieństwo łaski. To to wszystko we mnie, co niekoniecznie ze złej woli, ale po prostu z ludzkiej słabości sprzeciwia się Bożej łasce.

Jezus podpowiada mi jak mogę Mu pomóc działać w moim życiu. Do uczniów mówi bowiem: „Czy nie pamiętacie już... ?". A więc trzeba przypominać sobie te chwile w swoim życiu, gdy Bóg działał dla cuda. Gdy mnie ratował z opresji. Gdy posyłał do mnie swoich aniołów w postaci życzliwych mi ludzi. Gdy dawał mi pocieszenie – wzrost wiary, nadziei i miłości pośród największej nocy i zamętu. Pamiętasz te cudowne chwile Bożego działania w Twoim życiu? Dlaczego teraz chcesz zwątpić i przestać wierzyć, że Bóg jest; że działa; że kocha Cię równie mocno jak wtedy?

Drogą do spotkania z Bogiem jest wdzięczność. Św. Ignacy Loyola w liście do Szymona Rodrigueza, jednego ze swoich pierwszych współtowarzyszy, pisze, że „niewdzięczność jest najbardziej okropna ze wszystkich grzechów (...) Jest zapominaniem o otrzymywanych łaskach, pożytkach i błogosławieństwach. Jako taka jest ona przyczyną, początkiem i źródłem wszystkich grzechów i nieszczęść".

Niech przestrzeń tych rekolekcji będzie dla nas czasem przypominania sobie jak wiele dobra Bóg już zdziałał w naszym życiu. A jak wiele dobra jeszcze Bóg przygotował dla nas na przyszłość! Bądźmy ufni w dobroć Boga. Przypominajmy ją sobie. Zaufajmy Mu z całego serca!

Cytat

Wskazówką tego, że rzeczywiście się nawracasz jest codzienne podejmowanie współpracy z łaską Bożą, która uzdalnia Cię do kochania wszystkich ludzi bez wyjątku. Nienawrócony „kocha" tylko tych, którzy odwzajemniają jego uczucie lub przynajmniej są wobec niego życzliwi.

DM

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem