milosierny-ojciec

W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem. Lecz ojciec rzekł do swoich sług: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego. Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę. Lecz on mu odpowiedział: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się (Łk 15,1-3.11-32).

* * *


Zmagania młodszego syna z dzisiejszej przypowieści ukazują czasem skrywaną prawdę o naszym błądzeniu. Każdy z nas ma doświadczenie grzechu jako przekroczenia pewnych zasad. Młodszy syn przekroczył tabu: zażądał podziału majątku ojca jeszcze za jego życia. To tak, jakby chciał powiedzieć: „Ojcze, dla mnie już nie żyjesz, liczą się jedynie twoje pieniądze!". Kiedy grzeszymy przekraczamy pewien nakaz, jakieś przykazanie. I dość łatwo jest nam po pewnym czasie uznać swoją winę w wymiarze prawno-moralnym.
Zwróćmy uwagę, co dzieje się w duszy marnotrawnego syna, gdy wraca do ojca. Robi sobie wyrzuty: „Już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników". Również i tę postawę poniżania siebie z powodu przekroczenia przykazań znamy bardzo dobrze. Ale nie zawsze ją sobie uświadamiamy. To jakby drugie kuszenie. Pokusa tkwi w przekreśleniu i odrzuceniu własnej godności umiłowanego dziecka Bożego. Tym razem posuwamy się jeszcze dalej niż przy pierwszym kuszeniu. Tam przekroczyliśmy granice przykazań. Tu przekraczamy granice godności: jesteśmy kuszeni, aby ją przekreślić lub co najmniej poważnie w nią zwątpić: „Czy mogę być synem, skoro popełniłem takie zło?".
Odpowiedź ojca zaskakuje. Bowiem nie są nią słowa, ale gest miłości: najlepsza szata. Szata jest symbolem godności ludzkiej, chroni w nas to, co słabe, zakrywa to, czego się w sobie wstydzimy. I właśnie tak Bóg z nami postępuje: według swego wielkiego miłosierdzia. Nie według naszych grzechów! On nas nie przekreśla, ale pozwala nam na nowo stać się Jego umiłowanymi synami i córkami. Daje nam najlepszą szatę: swoją miłość do nas. Właśnie wtedy, gdy często sami odmawiamy sobie jakiekolwiek godności!
Czy chcesz uwierzyć w bezwarunkową miłość Boga do siebie? Jak mogłaby zmienić twoje życie? Pomyśl o tym dziś i wyraź przed Nim to, co czujesz – tak, jak powracający syn.

 

Cytat

Czy Twoja obecność na ziemi przyczynia się do tego, że ludzkość dokonuje postępu, czy może robi krok wstecz?

Michael A. Adamase, Psychiatra Boga

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem