zmysly

Jezus przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: Odszedł od zmysłów. (Mk 3,20-21)


* * *
To ciekawa rzecz, że 1500 lat po Chrystusie św. Ignacy usłyszy od współczesnych mu, że także odszedł od zmysłów. Usłyszy to będąc w początkowym etapie nawrócenia. Gdy będzie jedynie zapatrzony w Jezusa i obojętny wobec wszystkiego, co nie poprowadzi go do Jezusa. Będą o nim mówić: Loco por Cristo - głupiec z powodu Chrystusa.

Św. Ignacy na drodze Ćwiczeń duchowych poprowadzi nas drogą, którą sam wcześniej przeszedł. Zaprasza nas, abyśmy Boga postawili na pierwszym miejscu w naszym życiu. Dlaczego dziś w Ewangelii współcześni Jezusowi mówią o Nim, że odszedł od zmysłów? Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że Jezusa interesowało jedynie wypełnienie woli Ojca. Ukazanie światu, że Bóg jest Dobrym Ojcem, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci.

Jeśli prawdziwie prowadzisz życie duchowe, to zapewne nie raz stawiałeś sobie pytanie: Czy to wszystko ma sens? Czy to wszystko trzyma się kupy? A może Twoi bliscy na wieść o tym, że wybierasz się na rekolekcje ignacjańskie mówili: Czyś ty zwariował? Albo: Co to za sekta? Albo: Po co tyle się modlić? Nie lepiej się zająć zwyczajnym życiem?

Dlaczego idziesz za Jezusem? Dlaczego idę za Jezusem? Bo mam duszę. A dusza ma swoje zmysły. Już nie cielesne a duchowe.

Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam;
Ciebie pragnie moja dusza,
za Tobą tęskni moje ciało,
jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody (Psalm 63).

Jesteś tu, bo nosisz w sobie tęsknotę za Bogiem, która przemawia do Ciebie przez wewnętrzne, duchowe zmysły. Jesteś tu, bo słyszysz Boga, który w Tobie mieszka.

Jesteś tu, bo pragniesz słyszeć go lepiej. Jesteś tu, bo chcesz Mu się całkowicie powierzyć niezależnie od tego, co o tobie powiedzą.

Prosimy Cię, Panie, prowadź nas duchowymi drogami, budź nasze duchowe zmysły. Czyń nas obojętnymi wobec wszystkiego, co nie zbliża nas do Ciebie. Ucz nas pokornej i cierpliwiej miłości wobec nas samych i Ciebie, gdy jedynym doświadczeniem będzie pustka i milczenie. A nade wszystko udziel nam łaski całkowitego zaufania w Twoją dobroć i prowadzenie. Amen.

Cytat

Czystość przejawia się szczególnie w przyjaźni wobec bliźniego. Przyjaźń rozwijana między osobami tej samej płci bądź różnych płci stanowi wielkie dobro dla wszystkich. Prowadzi do wspólnoty duchowej.

Katechizm Kościoła Katolickiego 2347

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 205 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem