Pojutrze są Święta Bożego Narodzenia. Tak, to prawda. Dziś jest 23 grudnia. Jutro jest Wigilia Bożego Narodzenia. Prezenty, wspólna wieczerza, kolędy, życzenia, po prostu świąteczny nastrój. A dziś? A co jest dziś? Zwykły zabiegany dzień przed Świętami, na zasadzie: żeby jeszcze tylko zdążyć? A może święta są przez cały rok? Bo jaki sens ma celebrowanie Bożego Narodzenia jeśli Bóg nie rodzi się w nas codziennie? Jeśli codziennie nie odkrywamy go w sobie, w bliźnich, w świecie wokół siebie? Jak łatwo jest skupić się na “jutro” zapominając o “dziś”. Jak łatwo jest przeoczyć to, co jest tu i teraz, dzisiaj.

 

Pędzimy za zakupami, prezentami. Sprzątamy mieszkania, myjemy okna itd. W oczekiwaniu na Święta, które dopiero mają przyjść. I tak od lat zawsze w oczekiwaniu na jutro. Nigdy dziś, bo dziś takie zwyczajne, szare i banalne, jakby to dziś nie miało żadnego sensu. A może da się coś zmienić? A może uda nam się dziś zobaczyć, że Bóg z nami, że nie musimy się spieszyć, że nie musimy dziś porzucać swego człowieczeństwa – naszej serdeczności, ciepła, bliskości na koszt tego, co trzeba zrobić do jutra, by jutro móc celebrować to, co w nas dobre. Nie musimy naszego świętowania odkładać na jutro, nawet na to najważniejsze jutro bo Bożonarodzeniowe. Możemy już dziś: zatrzymując się i zachwycając się promykiem ciepłego słońca w zimowy dzień, kimś drugim, kto na chwilę zdjął maskę ze swej twarzy, przyglądając się sobie i dziwiąc się swojej zdolności do uczynienia kilku wolnych kroków w rytmie własnego serca...


Święta są przez cały rok. Tylko takie podejście ma dla mnie sens. Bo ja już wybrałem, bo chcę, aby moje życie było nieustannym świętowaniem.

Cytat

Poszanowanie osoby ludzkiej przejawia się w poszanowaniu zasady, aby poszczególni ludzie uważali każdego bez wyjątku bliźniego za „drugiego siebie", zważając przede wszystkim na jego życie i środki konieczne do jego godnego prowadzenia. Żadne prawodawstwo nie jest w stanie samo przez się usunąć niepokojów, uprzedzeń oraz postaw egoizmu i pychy, stojących na przeszkodzie ustanowienia prawdziwie braterskich społeczności. Postawy te przezwycięża jedynie miłość, która w każdym człowieku dostrzega bliźniego, brata.

Katechizm Kościoła Katolickiego, 1931.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem