Pojutrze są Święta Bożego Narodzenia. Tak, to prawda. Dziś jest 23 grudnia. Jutro jest Wigilia Bożego Narodzenia. Prezenty, wspólna wieczerza, kolędy, życzenia, po prostu świąteczny nastrój. A dziś? A co jest dziś? Zwykły zabiegany dzień przed Świętami, na zasadzie: żeby jeszcze tylko zdążyć? A może święta są przez cały rok? Bo jaki sens ma celebrowanie Bożego Narodzenia jeśli Bóg nie rodzi się w nas codziennie? Jeśli codziennie nie odkrywamy go w sobie, w bliźnich, w świecie wokół siebie? Jak łatwo jest skupić się na “jutro” zapominając o “dziś”. Jak łatwo jest przeoczyć to, co jest tu i teraz, dzisiaj.

 

Pędzimy za zakupami, prezentami. Sprzątamy mieszkania, myjemy okna itd. W oczekiwaniu na Święta, które dopiero mają przyjść. I tak od lat zawsze w oczekiwaniu na jutro. Nigdy dziś, bo dziś takie zwyczajne, szare i banalne, jakby to dziś nie miało żadnego sensu. A może da się coś zmienić? A może uda nam się dziś zobaczyć, że Bóg z nami, że nie musimy się spieszyć, że nie musimy dziś porzucać swego człowieczeństwa – naszej serdeczności, ciepła, bliskości na koszt tego, co trzeba zrobić do jutra, by jutro móc celebrować to, co w nas dobre. Nie musimy naszego świętowania odkładać na jutro, nawet na to najważniejsze jutro bo Bożonarodzeniowe. Możemy już dziś: zatrzymując się i zachwycając się promykiem ciepłego słońca w zimowy dzień, kimś drugim, kto na chwilę zdjął maskę ze swej twarzy, przyglądając się sobie i dziwiąc się swojej zdolności do uczynienia kilku wolnych kroków w rytmie własnego serca...


Święta są przez cały rok. Tylko takie podejście ma dla mnie sens. Bo ja już wybrałem, bo chcę, aby moje życie było nieustannym świętowaniem.

Cytat

Źródłem wszelkich złudzeń życiowych jest nasza miłość własna. Nazywamy ją powszechnie pychą.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem