Dobrze wiesz, że nie można żyć bez marzeń i bez radości. Ale wiesz równie dobrze, że czasem pojawiają się marzenia i radości, które po pewnym czasie przestają nimi być. Okazują się być fałszywymi radościami i marzeniami. Może stawiasz już sobie pytanie: Jak odróżnić jedne od drugich? Też stawiam sobie to pytanie. Z pomocą przychodzi Ewangelia. Zastanowiło mnie to, co ktoś powiedział o przypowieści o bogaczu i biedaku Łazarzu, który leżał u wejścia do posesji bogacza, a psy przychodziły i lizały jego rany. Bogacz nie był zainteresowany biedakiem. Jego interesowało to, by codziennie dobrze się bawić. Otóż ktoś powiedział, że ta Ewangelia traktuje o spełnionych marzeniach. Pamiętamy: po śmierci bogacz trafia do piekła. A czymże w swej istocie jest to piekło? Jest spełnieniem ziemskich marzeń bogacza: chciał być daleko od innych, nie chciał widzieć w drugim człowieku swojego brata. Tak też się stało. Jego pragnienie zostało spełnione. Jest tak daleko od Łazarza, że jak mówi Ewangelia: między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać (Łk 16, 26).

Z kolei biedak też miał swoje marzenia. Chciał, aby ktoś w nim pomimo smrodu, ubóstwa, choroby zobaczył człowieka, by spojrzał głębiej, by mógł spotkać drugiego człowieka, by mógł poczuć wspólnotę ze swoimi braćmi i siostrami. I jego marzenia zostają spełnione. Trafia w to miejsce, gdzie może przeżywać radość z obcowania z innymi jako swoimi braćmi i siostrami w pełnej jedności, radości i pokoju.
Popatrz na swoje marzenia. I jeśli nie jesteś pewien czy są dobre czy złe, to postaw sobie tylko jedno pytanie. Czy to, o czym marzysz chciałbyś, aby spełniało się w wieczności, by stało się częścią Twojej wieczności? Czy to, o czym marzysz, chcesz, aby po śmierci powróciło do Ciebie i jeszcze raz stało się Twoim udziałem?

Patrzę na swoje minione wakacje. Marzyłem o tym wyjeździe. Wiem, że było to autentyczne pragnienie, bo chciałbym w gronie swoich przyjaciół móc jeszcze raz po śmierci, już w wieczności odwiedzić te same miejsca, spotkać te same osoby i jeszcze raz w pełnej harmonii i pokoju serca odbyć te same rozmowy, podziwiać te same krajobrazy, kontemplować niesamowite widoki i cieszyć się ze wspólnego bycia z sobą, które już nigdy się nie skończy.

Cytat

Skoro miłość jest trudem, to istotą braku miłości jest lenistwo.

Scott Peck

To tłumaczy, dlaczego lenistwo jest grzechem głównym. DM.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem